Co nowego na stronie
Historia wspinania na zdjęciach Jacka Ostaszewskiego
19 grudnia 2015
0

1984 - PRAWDZIWA HISTORIA WSPINANIA stoją Bogdan Kaleta "Kali" i Piotrek Korczak "Szaleniec", siedzą w górnym rzędzie: Tomek Lewandowski "Pęcherz", Mariusz Gołkowski "Prezes", Tomek Klimczyk "Mały Bularz", Andrzej Marcisz oraz w dolnym rzędzie: Beta Stano i Zbigniew Czyżewski "Małolat", Rysiek Malczyk "Riko", Barbara Tarnawska "Matka", Krzysiek Pankiewicz z synem, Ewa Panejko-Pankiewicz, Mirosław Nowotnik "Orzechówka" /?/t

Kilka dni temu, po restarcie naszej strony zwróciłem się do Jacka Ostaszewskiego o udostępnienie jakichś zdjęć z naszych dawnych, dobrych czasów. Opracowywałem wtedy historyczne teksty Piotra Korczaka z numeru 26-go, podsumowujące zmiany w podkrakowskim wspinaniu w latach 1981-1983. Chciałem je okrasić zdjęciami, ale moje archiwum okazało się nadzwyczaj nędzne, więc trzeba było się rozejrzeć za lepszymi niż moje zbiorami. Oczywiście na pierwszy ogień musiał pójść właśnie Jacek, który w latach 80-tych był niejako naczelnym fotografem Nowej Fali. Wiadomo było, że świetnych zdjęć u niego dostatek, ale czy będzie miał czas na ich ogarnięcie? Jako profesor i jeden z dziekanów Jagiellońskiej Alma Mater jest osobą bardzo zajętą. Na szczęście złapał skutecznie przynętę i nocami zaczął podsyłać co ciekawsze kąski ze swojej cyfrowej biblioteki.

Przesłana ostatnio partia zdjęć zilustrowała obydwa teksty Piotrka, a także trafiła do Galerii, którą załączyłem do drugiego artykułu. A są to nie byle jakie fotografie, bo dokumentujące kilka pierwszych przejść i solówek Szalonego Piotrusia. Ale – z całym szacunkiem do dokonań Piotrka – największe wrażenie na mnie zrobił zbiorowy portret wykonany w Skałkach Rzędkowickich w roku 1984. Po prostu łza się w oku kręci…

Zapraszając do Galerii Jacka mam nadzieję, że to dopiero jej skromne otwarcie i w następnych tygodniach będziemy mogli zanurzyć się w dalszych wspomnieniach dzięki kolejnym fotkom z jego  wspaniałej kolekcji. Zapraszam też innych kolegów do przesyłania zdjęć z tamtych czasów. Internetowa formuła Taterniczka – w przeciwieństwie do skromnego i szpetnego druku z lat 80-tych – daje nieograniczone możliwości publikowania każdej ilości zdjęć, byle były ciekawe.

Zapraszam do Galerii, którą znajdziecie w artykule Nowa Fala cz. II – 1983 w numerze 26, tam też opis poszczególnych postaci.

Czytaj więcej…

K. Baran