Co nowego na stronie
Nowy numer na stronie
7 grudnia 2015
0

tater26fullDzisiaj, tj. 7 grudnia 2015 dodajemy kolejny archiwalny 26-ty numer Taterniczka. Reprodukcje wszystkich stron są oczywiście gotowe, ale z cyfryzacją tekstów jeszcze daleko do końca. Mówiąc wprost możemy poczytać dopiero jeden artykuł, a mianowicie Drogiego Wspinacza. Czeka nas jeszcze na tym polu dużo pracy, bo wydaje się, że sporo jest w tym numerze tekstów o sporej wartości historycznej, a uprzystępnienie ich ma duży sens i postaramy się to uczynić w najbliższych dniach.

Odwołując się do krótkiego opisu Taterniczka 26 – który w całości można przeczytać w zakładce Numery – był to pierwszy w pełni skałkowy Taterniczek. Oczywiście znalazło się w nim trochę materiałów z Tatr czy gór wysokich, ale były one w zdecydowanej mniejszości. Na plan pierwszy wybijają się sprawozdania ze wspinaczkowych dokonań na całej Jurze. Szczególne znaczenie mają teksty Piotrka Korczaka, nie tylko z powodu kronikarskiej wartości. Sporo w nich ciekawych i trafnych uwag na okoliczność osiągnięć młodej grupy wspinaczy, która wtedy zaczynała dominować na naszym wspinaczkowym podwórku, a przeszła do historii pod mianem Nowej Fali. W bezpośrednim związku z materiałami Szalonego Piotrusia jest mój, nieco nostalgiczny tekst o przemijaniu innej formacji skałkowej, jaką byli poprzednicy Nowej Fali czyli Kaskaderzy.

Drugi ważny temat to skala trudności. Kilka tekstów opisujących i porównujących różne skale dowodzi, jak trudny to był problem. Dzisiaj po prostu mamy skalę Kurtyki, wtedy było ich znacznie więcej i na dodatek nie wszyscy rozumieliśmy je tak samo.

Zapraszam do lektury!     K. Baran